Ugniagesiai talkina skautams

   
 
 Širvintų rajono savivaldybės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos darbuotojai kartu su Širvintų rajono savanoriais ugniagesiais nuolat vykdo bendrus projektus. Šį kartą bendradarbiauta buvo dalyvaujant susitikime su Lietuvos skautų Kernavės tunto nariais. Su skautais buvo bendraujama įvairiomis temomis, susijusiomis su priešgaisrine sauga, taip pat nagrinėjamos ir aptariamos įvairios gyvenimiškos situacijos susijusios su priešgaisrine sauga į kurias buvo patekę susirinkimo dalyviai. Kadangi skautų stovykla buvo įsikūrusi šalia vandens telkinio, su susirinkusiais skautais buvo bendrauta apie saugų elgesį prie vandens telkinių bei skęstančių žmonių gelbėjimo būdus. Susirinkusiems skautams taip pat buvo papasakota kaip reikėtų elgtis kilus gaisrui, apie priešgaisrinę saugą namie (dūmų jutikliai, ugnies gesintuvai bei jų panaudojimo būdai, evakuacija, bei kita aktuali informacija). Taip pat nepamiršta buvo dalyvių paraginti stoti į savanorių ugniagesių gretas ir taip padėti išmokti apsaugoti save bei savo artimuosius. Susirinkusiems skautams taip pat buvo demonstruojama Širvintų rajono savivaldybės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Musninkų ugniagesių komandos turima gaisrų gesinimo technika bei įranga, suteikta galimybė atlikti tariamo gaisro gesinimo darbus panaudojant gaisrinį švirkštą.
 
 
Renginį vedė savanoris ugniagesys vykdantis neatlygintiną prevencinę veiklą Širvintų rajono savivaldybėje – Virginijus Lukša ir Širvintų rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos Musninkų ugniagesių komandos budintys ugniagesiai gelbėtojai.

Jaunųjų ugniagesių varžytuvės Širvintų priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Širvintų priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje š.m. gegužės 08 d. įvyko jau tradicija betampančios Jaunųjų ugniagesių varžytuvės. Šiais metais į surengtas varžybas, jau ketvirtus metus iš eilės, susirinko 5 – 8 klasių mokiniai iš Širvintų rajone esančių mokyklų. Šių metų varžybose, mokinių laukė naujovė, teko ne tik atlikti fizines užduotys, susijusiąs su ugniagesyba, bet ir atsakyti į pateiktus klausimus, susijusius su priešgaisrine sauga.

Kova tarp komandų vyko tikrai atkakli, o tai galima matyti iš galutinių rezultatų: pirmąsias tris vietas pasidalijusios komandos, tilpo į beveik 10 sekundžių intervalą. Vienos komandos, varžybų metu, geriau vykdė teorines užduotys, kitos- fizines, tad susumavus rezultatus, paaiškėjo, kad 3 vietą iškovojo Širvintų m. Atžalyno progimnazijos mokiniai, 2 vietą- Gelvonų mstl. gimnazijos mokiniai, o 1 vietą- Musninkų mstl. Alfonso Petrulio gimnazijos mokiniai. Nugalėtojams prizus, o likusiems dalyviams padėkas už dalyvavimą įteikė, bei kitais metais pasiekti geresnių rezultatų palinkėjo PAGD prie VRM Vilniaus PGV Širvintų PGT viršininkas Eugenijus Iziumcevas.

 

Ugniagesiai gelbėtojai įspėja: ugnis siaubia ištisus kaimus

Pastaruoju metu Lietuvoje įsivyravus sausiems bei vėjuotiems orams susidarė labai palankios sąlygos gaisrams kilti bei plisti. Siekdamas užkirsti kelią gaivalinėms nelaimėms, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos praneša, jog valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos padaliniuose sustiprinama parengtis. Jos metu bus organizuojamas nuolatinis keitimasis informacija, paskirti atsakingi pareigūnai informacijai bei įvykiams tirti ir valdyti, užtikrinant atsakingų pareigūnų budėjimą namuose, optimizuotas darbuotojų, dirbančių pamainomis, skaičius, kad būtų užtikrintas pagrindinių transporto priemonių (automobilinių cisternų, vandens transportavimo automobilių ir kt.)  išvykimas į gaisro vietą.

Ugniagesiai primygtinai prašo gyventojų šiuo metu susilaikyti nuo bet kokio atviros ugnies naudojimo lauke iki pasikeis oro sąlygos ir sumažės gaisringumo pavojus. Taip pat prašome būti itin budriems naudojant ugnį ir buityje.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, vertindamas didelį gaisrų pavojų šalies miškuose, rekomenduoja  sušaukti prevencinius savivaldybių ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdžius, kuriuose būtų apsvarstytos prevencinės priemonės gaisrams išvengti,  įvertintas  savivaldybės civilinės saugos sistemos pajėgų pasirengimas galimiems gaisrams, būtinybė sustiprinti civilinės saugos sistemos parengtį, numatyti kitas priemones,  reikalingas gresiančiai ekstremaliajai situacijai valdyti – gyventojų informavimą, evakavimą, laikinąjį apgyvendinimą kolektyvinės apsaugos statiniuose ir kt.

Per dvi pastarąsias paras šalyje sudegė 30 pastatų. Šiandien Šalčininkų rajone, Dieveniškių seniūnijoje, Krakūnų kaime, kilo milžiniškas gaisras. Ten dega visa gatvė – net 14 pastatų. Pasak ugniagesių, nuo karščio kaime net asfaltas įkaito. Gaisrą gesina 5 gaisrinės autocisternos. Į pagalbą ugniagesiams atskubėjo pasieniečiai ir savanoriai ugniagesiai. Po kiek laiko Trakų rajone, Rūdiškėse, užsidegė 7 pastatai.

Vakar dėl padegtos žolės ir šiukšlių supleškėjo 9 pastatai Panevėžio ir Rokiškio rajonuose ir per 20 ha miško Mažeikių rajone. Apie 13 val. Panevėžio rajone, Glitėnų kaime, kilęs didžiulis gaisras buvo suvaldytas tik ugniagesių gelbėtojų operatyvumo ir profesionalumo dėka. Deja, jiems atvykus jau liepsnojo 2 gyvenamieji namai ir 3 ūkiniai pastatai. Nedaug trūko, kad liepsnos būtų pasiglemžusios pusę kaimo. Ugniagesiai išgelbėjo 7 gyvenamuosius namus ir 1 gamybinės paskirties pastatą. Liepsnas malšino 8 gaisrinės autocisternos, per 30 miesto ir rajono ugniagesių. Į tarnybą buvo sukviesti ir tą dieną nedirbantys ugniagesiai.

Rokiškio rajone, Uvainių kaime, nuo pakelėje degančios žolės užsiliepsnojo 4 pastatai. Atvykus ugniagesiams, atvira liepsna jau degė gyvenamasis namas, ūkinis pastatas, garažas ir pirtis. Gaisro metu jie sudegė. Ugnis išplito ir į mišką. Keliose vietose išdegė 65 arai miško.

Ugniagesiai dar kartą įspėja gyventojus nedeginti žolės, šiukšlių, nekurti laužų, nepalikti be priežiūros šašlykinių, nes gaisro nuostoliai gali būti neprognozuojami. 

Daugiau informacijos:

Laura Valauskienė

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM

Situacijų koordinavimo skyrius

Tel. 8 618 24737, el. paštas laura.valauskiene@vpgt.lt

Gyvenkime saugiai – įsigykime autonominį dūmų detektorių

Susumavus prevencinės akcijos „Gyvenkime saugiai“ rezultatus, paaiškėjo, kad praėjusių metų pabaigoje autonominius dūmų detektorius savo namuose buvo įsirengę 43,4 proc. aplankytų gyventojų. Akcijos metu valstybinės priešgaisrinės priežiūros inspektoriai ir ugniagesiai gelbėtojai aplankė per 106 tūkst. gyvenamųjų būstų. „Statistikos duomenys rodo, kad visus metus gyventojų, savo namuose įsirengusių dūmų detektorius, skaičius nuolat augo, – sakė priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos viršininkas Jūris Targonskas. – Todėl siekdami, kad ši tendencija išliktų ir toliau, šiemet prevencinę akciją tęsime, toliau konsultuosime gyventojus ir skatinsime įsigyti autonominius dūmų detektorius. Šiemet vėl ketinama aplankyti 100 tūkstančių būstų“.

Lankydami gyventojus, valstybinės priešgaisrinės priežiūros inspektoriai ir ugniagesiai gelbėtojai teikė jiems praktinius patarimus, kaip susitvarkyti krosnis, elektros instaliaciją, priminė, kad būtina išsivalyti dūmtraukius ir skatino įsigyti ir įsirengti autonominius dūmų detektorius.

Pernai šalyje gaisrų metu žuvo 86 žmonės, 2017 m. – 103. Tai mažiausias gaisruose žuvusių žmonių skaičius per 30 metų. „Pernai buvo 10 atvejų, kai kilus gaisrui pradėję veikti autonominiai dūmų detektoriai išgelbėjo žmonių gyvybes“, – sakė J. Targonskas. Gyventojus įsigyti šiuos prietaisus paskatino ir 2018 m. gegužės 1 d. įsigaliojęs reikalavimas kiekvienuose namuose turėti įrengtą autonominį detektorių, taip pat akcijos „Gyvenkime saugiai“ metu surengti vizitai pas gyventojus. Be to, valstybinės priešgaisrinės priežiūros inspektoriai ir ugniagesiai gelbėtojai, padedant savivaldybėms, vargingiau gyvenantiems žmonėms ir daugiavaikėms šeimoms pernai padovanojo ir įrengė per 7 tūkst. autonominių dūmų detektorių.

Kad šis prietaisas būtinas namuose, įsitikino ne vienas gyventojas, patyręs gaisrą. Jo šaižus garsas žmones prikelia iš miego ir gali išgelbėti ne tik gyvybę, bet ir turtą. Išgirdę autonominio dūmų detektoriaus skleidžiamą garsą, išvengti skaudžios nelaimės gali padėti ir kaimynai ar aplinkiniai.

Birželio 27-osios naktį Kaišiadorių ugniagesiams teko skubėti į gaisrą Gedimino gatvėje, jis kilo viename iš daugiabučio namo butų. Ugniagesius iškvietė kaimynė, išgirdusį sklindantį dūmų detektoriaus signalą. Ugniagesiai gelbėtojai, naudodami kvėpavimo apsaugos aparatus, įėjo į dūmuose skendintį butą. Virtuvėje jie rado parkritusią moterį, o ant viryklės svilo sulčių gaminimo puodas.

Spalio 22 d. pranešta, kad Kazlų Rūdoje, Maironio gatvėje esančiame gyvenamajam name, viename iš butų yra dūmų ir veikia dūmų detektorius. Atvykusiems ugniagesiams teko laužti buto duris, nes niekas jų neatidarė, o bute buvo rastas miegantis vyras. Dūmų detektorius ėmė veikti, nes pridegė ant viryklės paliktas puodas.

Lapkričio 28-osios vidurnaktį Ignalinos ugniagesiai gavo pranešimą, kad Kelpučių kaime, Tverečiaus seniūnijoje, atvira liepsna dega gyvenamasis namas. Nors pastato išgelbėti nebepavyko, tačiau svarbiausia – gyvas liko namo šeimininkas. Vyras sakė, jog naktį jį prižadino autonominis dūmų detektorius, kurį įsirengė vos tik buvo išplatinta informacija apie prievolę gyvenamuosiuose būstuose įsirengti šiuos prietaisus.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informuoja, kad gyventojai, norintys, jog pas juos šiemet apsilankytų valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnai ir konsultuotų saugios gyvensenos klausimais, gali kreiptis į miestų priešgaisrines gelbėjimo valdybas ar rajonų priešgaisrines gelbėjimo tarnybas ir jose užsiregistruoti.

Ugniagesiai lankys gyventojus

Nuo šių metų sausio mėnesio visoje Lietuvoje tęsiama vykdyti prevencinė akcija „Gyvenkime saugiai“. Šios akcijos metu, visoje šalies teritorijoje numatoma aplankyti apie 100 tūkst. gyventojų būstų. Vien Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos aptarnaujamoje teritorijoje numatoma aplankyti nemažiau kaip 26295 gyventojų būstus. Akcijos metu, šalies gyventojus lankys valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos inspektoriai ir ugniagesiai gelbėtojai. Apsilankymų metu, gyventojai bus konsultuojami aktualiais priešgaisrinės saugos klausimais, atsakoma į rūpimus klausimus apie saugius namus. Visų Širvintų rajono gyventojų prašome nepabijoti įsileisti į namus, bei išklausyti atvykusių pareigūnų patarimus, apie pagrindines taisykles, kurių derėtų laikytis kiekvienam asmeniui, norint jaustis saugiai savo namuose. Keletas išsakytų pastebėjimų apie Jūsų būsto saugumą, gali apsaugoti jus, jūsų artimuosius bei jūsų turtą nuo galimo gaisro pavojaus. Taip pat primename, kad siekiant išvengti pašalinių asmenų patekimo į jūsų gyvenamąjį būstą, pranešame, jog pareigūnai atvyks su spec. spalvomis dažytu automobiliu, turinčiu švyturėlius. Atvykę pareigūnai devės tarnybines ugniagesių gelbėtojų uniformas (tamsiai mėlynos spalvos ir (arba) juodos spalvos su šviesą atspindinčiais elementais), o suabejojus dėl pareigūno tapatybės, atvykusio pareigūno visada galite paprašyti parodyti tarnybinį pažymėjimą. Akciją vykdantys pareigūnai primigtinai, per prievartą į būstą nesiprašo, neprašo pateikti jokių asmeninių dokumentų (išskyrus telefono numerį) ir po jūsų būstą be jūsų sutikimo nevaikšto. Jei jūsų būste galimai būtų nustatyti priešgaisrinės saugos taisyklių pažeidimai – baudos atvykę pareigūnai nerašo ir susimokėti iškarto neprašo ar kitokių atlygių nereikalauja, o tik suteikia rekomendacijas kaip nustatytus pažeidimus pašalinti arba kur kreiptis dėl informacijos apie pažeidimų pašalinimą. Kilus klausimams apie vykdomą akciją, informacijos galite kreiptis atvykę į Širvintų priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą adresu: Širvintų r. sav., Širvintų sen., Širvintų k., Sodžiaus g. 25 arba telefono numeriu: 838230201.

Širvintų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos informuoja apie praėjusius 2018 metus

Susumavus visus skaičius, sudėjus visus taškus ir išnagrinėjus surinktą medžiagą, buvo surinkta informacija apie priešgaisrinės saugos būklę Širvintų rajono savivaldybės teritorijoje 2018 metais. Suskaičiavus visus kilusius gaisrus, paaiškėjo, kad praeitais metais Širvintų rajono savivaldybės teritorijoje kilo 106 gaisrai. Atsižvelgiant į gaisrų kilimo vietą, labiausiai tikėtina, kad gaisras gali jūsų gyvenamojoje vietovėje, jei jus gyvenate Širvintų sen., Jauniūnų sen. ar Gelvonų seniūnijoje. Pagal 2018 m. kilusį gaisrų skaičių, Širvintų rajono savivaldybės teritorijos išsidėsčiusios sekančia tvarka: Širvintų sen. (28 gaisrai), Širvintų miestas (18), Jauniūnų sen. (25), Gelvonų sen. (11), Zibalų sen. (9), Musninkų sen. (5), Alionių sen. (4), Kernavės sen. (4) ir Čiobiškio sen. (2).

Kaip ir kiekvienais metais iki šiol, dažniausiai gaisrai kildavo Širvintų rajono savivaldybės atvirose teritorijose (54 gaisrai). Atsižvelgiant į gaisrų skaičių atvirose teritorijose, mūsų rajono savivaldybėje „pirmauja“ Jauniūnų ir Širvintų seniūnijos. Atsižvelgiant į daugiametes kilusių gaisrų stebėjimo analizes, darytina tikėtina išvada, kad gaisrų skaičius atvirose teritorijose yra gana glaudžiai susijęs su gyventojų skaičiumi seniūnijoje ir apleistų (nenaudojamų) atvirų teritorijų plotu. Gaisrai taip pat niokojo ir gyventojų turtą. Daugiausiai gaisrų užfiksuota gyvenamosios paskirties pastatuose (18 gaisrų), pagalbinio ūkio pastatuose (13), transporto priemonėse (7) ir kitos paskirties pastatuose (4). 2018 metais, taip pat užfiksuoti 2 gaisrai, kurie kilo šiukšlių konteineriuose.

Peržiūrint kilusių gaisrų priežastis, matoma, kad dažniausiai 2018 metais gaisrai kildavo dėl pašalinio ugnies šaltinio poveikio (41 kartą), tai yra dažniausiai įvardijama gaisrų atvirose teritorijose kilimo priežastis. Širvintų rajono savivaldybės teritorijoje, taip pat buvo užfiksuota 12 gaisrų, kurie kilo dėl neatsargaus žmonių elgesio, 11- dėl krosnių bei dūmtraukių gedimų, 9- dėl elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimų, 9- dėl šiukšlių bei buitinių atliekų deginimo, 7- dėl neatsargaus rūkymo, 6- dėl krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimų, 7- dėl transporto priemonių gedimų ir kitų priežasčių.

Praėjusiais metais, mūsų rajone kilo taip pat ir nevienas gaisras turėjęs gan skaudžių pasekmių ir pareikalavęs net žmonių gyvybių:
2018 m. sausio 13 d. gautas pranešimas, kad Jauniūnų sen., Plikiškių k., dega ūkinis pastatas. Atvykus į vietą, atvira liepsna degė 3 mediniai ūkiniai pastatai, garažas, gyvenamasis namas. Gaisro metu sudegė ūkiniai pastatai, garažas, nudegė gyvenamojo namo stogas ir perdengimas, sulietas namo vidus. Gaisrą apie 8 valandas gesino priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos iš Širvintų rajono savivaldybės ir Vilniaus rajono savivaldybių teritorijų. Gaisras savininkams atnešė tūkstantinę žalą, bet ir daug didelių išgyvenimų.


Pirmą kartą nuo 2013 metų, 2018 metų balandžio 15 d. gautas pranešimas, kad Gelvonų sen., Gelvonų mstl., Mančiušėnų g. dega gyvenamasis namas, atvykus, atvira liepsna degė medinis vieno aukšto namas su mansarda. Degė 8×6 m. namo dalis. Namas 3 butų. Sudegė namo stogas, išdegė 5 kambariai, viename iš kambarių rastas stipriai apdegęs žmogaus kūnas. Šia auka, skausmingi metai mūsų rajonui tik prasidėjo. Dėl sausringo oro ir aukštos temperatūros, gaisringu laikotarpiu, kuris truko beveik visą šiltąjį metų laiką, mūsų rajone degė atviros teritorijos, kilo gaisrai miškuose, degė durpingos pievos. 2018 metai, pareikalavo dar vienos aukos. Rugsėjo 11 d. gautas pranešimas, kad Širvintų sen., Kabaldos k., Rožių g. kilo gaisras ūkiniame pastate. Atvykus į vietą, atvira liepsna degė mūrinė lauko virtuvėlė. Apgesinus gaisrą ir patekus į pastato vidų, jame rastas stipriai apdegusio žmogaus kūnas. Gaisro metu nudegė pastato stogas, perdengimas, išdegė vidus. Po dviejų metų pertraukos, praėjusiais metais taip pat įvyko gaisras, kurio metu žmogus patyrė sužalojimus. Lapkričio 24 d. gautas pranešimas, kad Širvintų m., Mindaugo g. esančiame daugiabučiame gyvenamajame name kilo gaisras. Iki atvykstant ugniagesiams, kilusį gaisrą užgesino savininkė. Gaisro gesinimo metu, savininkė apdegė koją. Nors gaisro metu savininkė gesindamą gaisrą ir nukentėjo, tačiau jos aktyvus veiksmai, neleido gaisrui išplisti ir sukelti didesnio pavojaus kitiems daugiabučio namo gyventojams. Dar vienos aukos pavyko išvengti metams artėjant į pabaigą. 2018 metų gruodžio 14 d. gautas pranešimas, kad Širvintų sen., Širvintų k., Draugystės g. kilo gaisras gyvenamajame name. Atvykus į vietą, atvira liepsna degė gyvenamojo namo vidus. Iki atvykstant ugniagesiams, iš gyvenamojo namo patalpų, kaimynė išvedė namo viduje buvusį žmogų, kuris jau buvo praradęs orientaciją ir greičiausiai pats nebebūtų sugebėjęs palikti patalpų, kuriose kilo gaisras. Gaisro metu išdegė gyvenamojo namo kambarys, apdegė visi jame buvę daiktai, apdegė pastato konstrukcijos.

Taip pat norėtume pateikti keletą įdomesnių statistinių 2018 metų apžvalgų. Apžvelgiant 2018 metus, galima pastebėti, kad didžiausia tikimybė kilti gaisrui buvo Širvintų seniūnijoje tarp 12.00 val. ir 18.00 val. (13 gaisrų), Jauniūnų seniūnijoje tarp 12.00 val. ir 18.00 val. (12 gaisrų) arba Širvintų seniūnijoje tarp 18.00 val. ir 24.00 val. (13 gaisrų). Tuo tarpu, „saugiausias“ paros laikas, kai nekilo nevieno gaisro pagal seniūnijas buvo: Musninkų sen. tarp 00.00 val. ir 06.00 val. bei 18.00 val. ir 24.00 val., Alionių sen. tarp 00.00 val. ir 06.00 val., Kernavės sen. tar18.00 val. ir 12.00, Čiobiškio sen. tarp 18.00 val. ir 06.00 val., Zibalų sen. tarp 00.00 val. ir 06.00 val. Atsižvelgiant į mėnesio dienas, gaisrai dažniausiai kildavo mėnesio 14 dieną (8 gaisrai), 10 d. (7 gaisrai), 12 d. (7 gaisrai), 5 d.,8 d. ir 24 d. (po 6 gaisrus). Kaip ir buvo rašyta anksčiau, žmonių žūtys įvyko mėnesio 11 dieną ir 15 dieną. Na, o saugiausia mėnesio diena, praeitais metais buvo 17 diena, per kurią nekilo nevieno gaisro.

Apžvelgiant visus 2018 metais kilusius gaisrus, galima rasti vieną bendrą dalyką: jei tiek gyvenamuosiuose, tiek kitos paskirties pastatuose būtų buvę įrengti autonominiai dūmų signalizatoriai arba gaisro aptikimo ir signalizavimo sistemos (priešgaisrinės signalizacijos), tikrai jus nebūtumėte perskaitę apie gaisrus sukėlusius didelius nuostolius arba pareikalavusius gyventojų aukų. Tad Širvintų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai primena, kad yra būtina ir privaloma kiekviename gyvenamajame buste įsirengti autonominius dūmų signalizatorius (dūmų jutiklius), o esant galimybei ir priešgaisrinę signalizaciją, kuri apie kilusį gaisrą jūsų buste, jus informuos net būnant darbe ar atostogaujant kitoje žemės pusėje.


Kilus klausimams susijusiems su priešgaisrine sauga, informacijos galite kreiptis atvykę į Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Širvintų priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą: Širvintų r. sav., Širvintų sen., Širvintų k., Sodžiaus g. 25 arba telefono numeriu: 838230201.